středa, 01. 10. 2025
Zabystřan se v Chile dostal do slušné formy. Přípravu však zastínila tragická smrt jeho kolegy

Zabystřan se v Chile dostal do slušné formy. Přípravu však zastínila tragická smrt jeho kolegy

Letní tréninkový kemp v Chile měl být pro českého sjezdaře Jana Zabystřana ideální přípravou na novou sezonu. Nakonec ale získal velmi hořkou příchuť. Krátce před odjezdem se ve středisku La Parva zúčastnil tryzny za italského závodníka Mattea Franzosa, který podlehl následkům těžkého pádu při tréninku.


  • autor: Aleš Karafiát
  • , vydáno: 01. 10. 2025
  • , zdroj fotky: Profimedia

Sedmadvacetiletý Zabystřan absolvoval v Chile čtyřtýdenní blok společně s německým výběrem, jehož součástí je už druhým rokem. Zatímco oni se už přesouvali ze sjezdovky na super-G, italský tým pokračoval v tréninku sjezdu. Tehdy došlo k nešťastné nehodě. Pětadvacetiletý Franzoso po jednom ze skoků ztratil kontrolu, narazil hlavou do lavinové zábrany a vážným poraněním podlehl.

„Lyžařský svět je malý, samozřejmě jsme se znali a potkávali, prohodili pár slov,“ prozradil Zabystřan a dodal: „Spíš jsem se pak bavil s ostatními kluky z Itálie, kteří s ním letěli, bydleli tam na apartmánu a znali ho celý život, ty to pochopitelně hodně zasáhlo.“

Celý italský tým, v čele se zkušeným Christophem Innerhoferem, se po tragédii rozhodl soustředění ukončit. Událost znovu otevřela otázku bezpečnosti na tréninkových kopcích. „Každý jde za hranu, zkouší nové věci. Stálo by za to se víc bavit o zabezpečení sjezdovek, helmách a dalším vybavení,“ upozorňuje český reprezentant.

FIS hodlá bezpečnost v Jižní Americe zvýšit

V závodním prostředí už dnes sjezdaři používají airbagy chránící páteř a povinné neprořezné kalhoty. Zabystřan si tento typ ochrany bere i na rychlejší tréninky. „Když spadnete, ta lyže je jako nůž. Zároveň si na to vybavení zvyknete. Budu nosit i vrchní díl, který ještě není povinný,“ plánuje.

Rozdíl oproti Světovému poháru je však v zajištění tratí. „Třeba ve Švýcarsku mají při svěťáku dvě stovky vojáků, kteří dva týdny připravují závod se vším zabezpečením, to tady nejde. Na druhou stranu na jižní polokouli létají skoro všichni, tak by to chtělo investovat, aby tam bylo víc sítí. Zrovna v tomhle místě asi nikoho nenapadlo, že by se mohlo něco stát, ale dřevěný plot vedle trati nemá co dělat,“ dodává Zabystřan.

FIS už na zářijovém kongresu naznačila, že se bezpečnostní opatření v Jižní Americe zvýší. „Mám zprávy, že by do Jižní Ameriky měli jezdit lidé z Evropy a pracovat na větší bezpečnosti sjezdovek,“ vítá tuto iniciativu.

Zabystřan má solidní formu

Navzdory smutným okolnostem se Zabystřan může opřít i o sportovní formu. V Chile totiž dokázal v konkurenci závodníků Světového poháru dvakrát zvítězit a jednou dojet druhý. „To mě potěšilo a je to dobré i z pohledu získávání FIS bodů, abych měl pak výhodnější startovní číslo,“ vysvětluje.

Další týdny stráví v Evropě, následně se přesune do USA, kde na přelomu listopadu a prosince odstartuje rychlostní závody v Copper Mountain. To vše stále v rámci německé reprezentace, u níž si pochvaluje i nový trenérský štáb. „Hlavní trenér odešel k Rakušanům a do té pozice se posunul Andreas Silberleithner, který byl jeho zástupcem. Já ho mám strašně rád, je pohodář, má výborný náhled na techniku, zatím to funguje skvěle,“ uzavírá český sjezdař.

Radost i frustrace: Koudelka byl znovu mistrem ČR, přesto odjížděl z Ještědu naštvaný: Na tohle chci rychle zapomenout

další zajímavé články