- Petr Zajíc ,
- 01. 08. 2025
Téměř hodinu se na Letné rodilo další evropské zklamání, vzduchem se šířila nervozita a bezmoc. Pak ale přišla 57. minuta a s ní exploze, která během sedmi minut proměnila hrozící blamáž v postupovou euforii a kazašského soka v pouhého statistu.
Sparta vstoupila do odvety s jasným úkolem: smazat jednobrankové manko z Kazachstánu. Od prvních minut se pustila do soupeře, obléhala jeho bránu a snažila se najít cestu skrze houževnatou obranu. Šance přicházely, ale kýžený gól nikoliv.
Kuchta nedosáhl na Birmančevičův centr, Haraslínův náběh pokryl pozorný brankář Vlad a Uchennův pokus z dálky byl příliš propagační. Čas neúprosně plynul, poločas byl pryč a na ukazateli skóre stále svítila bezbranková remíza, která posouvala dál Aktobe. Frustrace na letenských tribunách houstla.
Jeden gól jako rozbuška
Zlom přišel dvanáct minut po přestávce. Právě ve chvíli, kdy pochybnosti sílily nejvíce, se sparťanům konečně podařilo kazašský zámek odemknout. Kairinen poslal centr do vápna, Kuchta jej chytře sklepl pro Veljka Birmančeviče a srbský křídelník hlavou propálil vše, co mu stálo v cestě. Gól! Stadion explodoval úlevou a tato branka posloužila jako detonátor pro vše, co mělo přijít.
Najednou byla Sparta k nezastavení. O pouhé tři minuty později se po pravé straně prohnal Angelo Preciado a naservíroval míč zcela volnému Matěji Rynešovi, který ranou na přední tyč poslal domácí do euforie a celkového vedení. Letenští byli v laufu, cítili krev a nehodlali přestat.
Uběhly další čtyři minuty a opět úřadoval nezastavitelný Preciado. Jeho další únik a přesná přihrávka našla Jana Kuchtu, který zblízka dokonal dílo zkázy. Během 420 vteřin se skóre změnilo z 0:0 na 3:0. Bylo rozhodnuto.
Klid po bouři a poslední tečka
Po tomto gólostroji Sparta logicky uklidnila hru a kontrolovala zbytek zápasu. Přesto mohla přidat další branky, ale Kuchtův lob brankář Vlad zázračně vyškrábl a Rrahmani těsně minul. Definitivní razítko na postup tak přišlo až v hlubokém nastavení.
Vlad vyrazil Kadeřábkův centr pouze k Albionovi Rrahmanimu a ten už měl snadnou práci. Sparta tak zvítězila 4:0 a po infarktovém průběhu odvrátila další evropskou ostudu. V dalším předkole ji čeká arménský Ararat-Armenia.
Schick po exodu hvězd z Bay Areny: Momentálně nejsme v pozici bojovat o titul