neděle, 23. 02. 2025
Djoković proti tenisu? Hvězda brojí proti „nespravedlivému“ zákulisí dopingových kauz

Djoković proti tenisu? Hvězda brojí proti „nespravedlivému“ zákulisí dopingových kauz

Novak Djoković poprvé otevřeně promluvil o kontroverzní dopingové suspendaci Jannika Sinnera a nebál se říct, že cítí v systému nerovnosti.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 23. 02. 2025
  • , zdroj fotky: profimedia

Sinnerův nečekaný zákaz: Kde se vzal anabolický stín?

Když se tenisový svět dozvěděl, že Jannik Sinner obdržel tříměsíční zákaz činnosti, u mnoha fanoušků zavládlo překvapení i zmatek. Podle informací Mezinárodní tenisové protikorupční agentury (ITIA) totiž během Indian Wells 2024 dvakrát pozitivně testoval na clostebol – anabolický steroid, který se údajně do jeho těla dostal přes nevinnou masáž od fyzioterapeuta.

Správný čas ovšem ukázal, že se dopingová zápletka protahuje neobvyklými cestami, a WADA (Světová antidopingová agentura) do věci nakonec vstoupila s odvoláním k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Následné „tajné“ dohody přivedly Sinnera k dohodě o trestu – tříměsíčním banu od 9. února do 4. května. Pro někoho banalita, pro jiného důkaz dvojího metru. Otázkou zůstává, zda by méně známý hráč prošel podobnou „ohleduplností“.

Když miliony fandí, justice se třese: Otazníky kolem dopingových procesů

Tennis – jeden z nejpopulárnějších sportů na planetě, kde točí obrovské peníze i prestiž. Je tedy pochopitelné, že dopingové skandály vyvolávají mohutné emoce. Jakmile se k obvinění přidá velké jméno, naplno se roztáčí kolotoč spekulací:

  • Jsou velké hvězdy chráněny lepšími právníky a PR týmy?
  • Má WADA či ITIA skutečně jednotný standard pro všechny hráče, bez ohledu na ranking?
  • Kde končí nevědomá chyba a začíná vědomé porušování pravidel?

Z vnějšku to může vypadat, že existují VIP pravidla pro ty, kdo si je mohou dovolit. Djoković tvrdí, že nejde jen o dohady, ale o pocit, který sdílí řada hráčů v šatně.

Djokovićův pohled ze šatny: Proč hráči mluví o protekci?

Právě Novak Djoković se v předturnajovém rozhovoru pro Qatar Open nechal slyšet, že atmosféra kolem Sinnerova případu je v hráčském poli výbušná. Nespravedlnost, dvojí metr, polovičatá řešení – to je jen zlomek výrazů, které prý zaznívají.

„Mluvil jsem s několika hráči v šatně,“ vysvětlil Srb. „Většina z nich nevěří, že tento proces byl spravedlivý. Mají pocit, že když má člověk zázemí v podobě top právníků, dokáže výsledek ovlivnit.“

Pravděpodobně nejkontroverznější však bylo Djokovićovo přirovnání k dalším případům, jako je Simona Halep nebo Tara Moore, které roky bojují o čisté jméno, aniž by se mohly rychle vrátit na kurty. V kontextu Sinnera – který po třech měsících (a navíc mimo Grand Slamy) může opět naskočit – se ozývá otázka, kolik opravdu znamená status světové jedničky.

Nedotknutelní šampioni? Halep, Moore a další příběhy z temné strany

Nejde zdaleka jen o Sinnera. Tenis už poznal bolestivé kauzy, kdy jména jako Maria Šarapovová zápasila s úsměvy na tiskovkách a zároveň s hrozbou dlouhého distancu. Stejně tak i případ Simony Halep – dvojnásobné grandslamové vítězky, která čelí obviněním z dopingu v době, kdy byla na vrcholu své kariéry.

V porovnání s tím působí Sinnerův trest jako poměrně „mírný“ – nicméně to pro něj i tak znamená konec snů na zisk titulů v prvních měsících sezony. Zmešká prestižní Masters turnaje v Indian Wells, Miami i Monte Carlu. Velkou otázkou je, co to udělá s jeho motivací do zbytku roku – a jak se na to bude tvářit publikum, až se vrátí zpět na scénu.

Co dál? Potřebujeme nová pravidla a transparentnější vyšetřování?

Fakt, že se dopingové případy v tenise řeší neprůhledným způsobem, je evidentně trnem v oku řadě hráčů. Djoković zdůrazňuje, že změna je nevyhnutelná. Možnosti? „Je na čase začít diskuzi, protože stávající model evidentně nefunguje,“ říká Novak s tím, že pokud se totiž jedná o čistotu sportu, důvěra fanoušků i hráčů je zásadní.

další zajímavé články