- Jan Matas ,
- 20. 02. 2025
Česká biatlonová reprezentace prožila skvělý vstup do světového šampionátu ve švýcarském, kde hned na úvod vybojovala stříbro ve smíšené štafetě.
Z posledního cenného kovu pro české barvy se naposledy radovala před čtyřmi lety Markéta Davidová. Na její tehdejší zlato navázala hned v první den letošního světového šampionátu česká smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář, která si dojela stříbro.
Samotný úvod závodu nabídla napínavé momenty. Po pár stovkách metrů došlo například ke kolizi francouzské reprezentantky a světové šampionky z loňska Julie Simonové se Švédkou Annou Magnussonovou. Francouzka na krátkou chvíli přišla o obě hůlky, díky bleskové reakci jejího servisního týmu ale žádnou velkou ztrátu nenabrala. Tragický úvod prožili tradiční favorité na zisk medaile – Norové. Jejich Ingrid Tandrevoldová selhala hned na dvou položkách a jako jediná ze všech štafet musela absolvovat trestné okruhy. Norsko tak po prvním úsek ztrácelo s 20. místa více než 2 minuty.
To naší Jislové vyšel závod na jedničku. Dohromady musela na dvou položkách dobíjet jen jednou, což zvládla velmi rychle a nakonec předávala na solidní 4. příčce. Na její výkon poté navázala i Tereza Voborníková, která sice vleže potřebovala na sestřelení jednoho terče hned tři náboje, vestoje ale byla stoprocentní a navíc to zvládla za 20 vteřin. Díky jejímu výkonu jsme tak po druhé části figurovali na 3. místě a na řadě byli muži.
Třetí část patřila debutantovi ve smíšené štafetě Vítězslavu Hornigovi. Ten začal velmi slibně a potvrdil skvělou formu ve střelbě vleže, když ani jednou nezaváhal a střelnici opouštěl na druhé příčce s náskokem deseti sekund. Vestoje už to však z jeho pohledu bylo horší. Hornig musel hned třikrát dobíjet a musel spoléhat na chyby svých soupeřů. Ty k jeho štěstí přišly a český reprezentant tak předával Michalu Krčmářovi ve skupince s Itálií a Německou, kterou mezi 2. a 4. místem dělily pouhé dvě vteřiny.
Čtyřiatřicetiletý Krčmář, jenž má v živé paměti poslední ze tří medailí ve smíšených štafetách, na posledním úseku zúročil své zkušenosti. Předposlední položka se stala osudnou Italům, v jejichž barvách musel Tommaso Giacomel absolvovat trestné kolo a země z Apeninského poloostrova byla ze hry o medaile venku. Nebezpečně se naopak přiblížili Švédové. Na závěrečnou střelnici přijížděl Krčmář za Němcem Strelowem. Žádnou větší chybu naštěstí neudělal a čekal ho poslední dvoukilometrový okruh, na který se vydal ze 3. místo. V tu chvíli už mu dýchala na záda i norská legenda Johannes Thingnes Bö, který se nadechoval k senzačnímu finiši. Ten ale nakonec předvedl Krčmář. Na druhého Strelowa stáhl dvacetivteřinové manko a díky němu se česká štafeta dostala do cíle ve druhém nejrychlejším čase. Suverénním vítězem se stala Francie, na kterou Češi ztratili více než minutu. Stupně vítězů doplnilo třetí Německo.