čtvrtek, 19. 12. 2024
Byl jsem první volbou draftu NBA a vydělával miliony, nakonec jsem skončil na mizině, přiznává Joe Smith

Byl jsem první volbou draftu NBA a vydělával miliony, nakonec jsem skončil na mizině, přiznává Joe Smith

Kdysi patřil k největším talentům NBA, vydělal miliony a zdál se nedotknutelný. Dnes je jeho příběh varovným příkladem toho, jak může neuvážené nakládání s penězi, rozvody a neúprosná realita daní srazit hvězdu na kolena.


  • autor: Petr Zajíc
  • , vydáno: 16. 12. 2024
  • , zdroj fotky: Golden State Warriors

Když miliony nestačí

Joe Smith byl vybrán z prvního místa v draftu a jeho jméno se řadilo po bok budoucích legend jako Kevin Garnett nebo Rasheed Wallace. Měl před sebou zářivou budoucnost, na kterou se těšily celé basketbalové kruhy. Na palubovce ale nezažil ten strmý vzestup, jaký odborníci předpovídali, přesto během šestnáctileté kariéry vydělal 61 milionů dolarů. Zdálo by se, že s takovým jměním lze žít navždy bez starostí. Jenže realita byla zcela jiná.

Lekce z finančního zákulisí

Smith brzy zjistil, že podpis kontraktu za miliony zdaleka neznamená, že se stanete automaticky zabezpečeným rentiérem. Daně, management a poplatky dokáží z obří sumy rychle ukousnout obrovský kus. Jak sám přiznal webu talkSPORT: „Všichni si myslí, že jakmile podepíšete, jste za vodou. Ale nikdo mi neřekl, kolik z toho skutečně zůstane po zdanění.“
Z původních milionů zbylo po všech odvodech a provizích zhruba 18 milionů dolarů. I to je balík peněz, ale bez finančního plánu připomíná spíš nevypočitatelnou minu.

Dvanáct měst, dvanáct domů a luxusní garáže

Smith se stal basketbalovým tulákem – během kariéry vystřídal tucet týmů. Přesuny byly běžnou součástí jeho života, a s každým přesunem přicházela i touha po novém domě. Nepřemýšlel nad prodejem starých nemovitostí, takže se postupně hromadily náklady na jejich údržbu a ztráty při prodeji. Navíc si dopřával flotilu luxusních vozidel: Corvette, Bentley a Range Rover.

Osobní život v troskách a psychický tlak

Sportovec se nevyhnul ani náročnému rozvodu. Emocionální i finanční rány se přidaly k už tak hroutícímu se kolosu. „Po rozvodu nechcete ani vyjít ven, lidé vás poznávají a vy se cítíte zahanbeně,“ popsal Smith pocity, které ho pronásledovaly. Ztratil manželku, rodinnou oporu i klidné zázemí. Po kariéře myslel, že si prodlouží sportovní život ještě o rok, místo toho ale odešel a ztratil nejen hřiště, ale i stabilitu domova.

Druhá šance s pomocí zvnějšku

Když už byl v mínusu a visel nad ním 157 tisíc dolarů vysoký dluh, obrátil se na bývalou baseballovou hvězdu a podnikatele Alexe Rodrigueze. Ten mu pomohl přehodnotit strategii: menší dům, profesionálnější řízení financí a intenzivnější využití Smithových zkušeností v rámci individuálního tréninku. Díky zvýšení poplatků za soukromé lekce, pořádání kempů a dalším krokům dokázal Smith zdroj příjmů zmnohonásobit.

Dnes Joe Smith působí v Atlantě, kde předává basketbalové know-how mladším generacím. Jeho syn Amir navíc pokračuje v rodinné tradici a hraje profesionálně ve Francii. Příběh této někdejší jedničky draftu ukazuje, že ani desítky milionů dolarů nejsou zárukou trvalého blahobytu. O to cennější je ponaučení, které jeho cesta přináší všem budoucím hvězdám sportovní scény.

další zajímavé články